poniedziałek, 23 maja 2011

Woda siły doda!

Organizm ludzki składa się w ok 80% z wody. Już sama taka informacja powinna dać nam do myślenia. Niestety większość ludzi kompletnie nie dba o uzupełnianie wody w organizmie. Uzupełnianie płynów jest równie ważne w dni ciepłe, gorące jak i chłodne i zimne. Organizm ludzki nie ma możliwości gromadzenia wody, braki należy uzupełniać codziennie i na bieżąco.
W jaki sposób należy dostarczać wodę? Nie należy wypijać na raz trzech szklanek wody kiedy odczuwamy pragnienie. Przede wszystkim pijemy powoli, niewielkie ilości. Uzupełniamy braki z godziny na godzinę. Przy spożyciu większym niż 500ml dochodzi do obciążenia krążenia i płyn wydalany jest szybko, przez nerki i pot. Picie małymi łykami pozwoli na odpowiednie wchłonięcie.
A co z tego mamy? Woda wypłukuje toksyny z naszego organizmu powstałe w wyniku codziennych procesów życiowych. Przy dietach odchudzających spożywanie odpowiedniej ilości wody jest jednym z gwarantów sukcesu. Płyn ten ma bardzo duży wpływ na wygląd  cery i skóry - ogranicza powstawanie zmarszczek i cellulitu, zwiększa twardość i giętkość paznokci a włosom nadaje połysku. Woda jest niezbędna do syntezy białek, oraz reguluje stężenie sodu w organizmie. Ponadto dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych pierwiastków, takich jak: magnez, wapń, sód, żelazo, siarczany i fosfor.
Brak odpowiedniej ilości powoduje stany zmęczenia, bóle głowy i nerwowość. "W zależności od stopnia odwodnienia organizmu zmienia się jego wydolność fizyczna, pamięć ulega zakłóceniu, metabolizm zwalnia, a w skrajnych przypadkach narządy zaczynają źle funkcjonować."
Często uczucie pragnienia mylone jest z uczuciem głodu. Polecam, w momencie odczuwania "ssania" w żołądku, wypić, szklankę - dwie, wody, oczywiście powoli. "Bardzo często nie potrafimy dobrze zinterpretować sygnałów, które wysyła nasz organizm. Zamiast ugasić pragnienie, sięgamy po pokarm w przekonaniu, iż mamy do czynienia z oznakami głodu. W taki sposób bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu i towarzyszących temu skutków ubocznych."
Na jednym z forów znalazłem bardzo ciekawą wypowiedź odnośnie utrzymania wody w organizmie. Jest łatwa w odbiorze i daje do myślenia, postanowiłem ją zacytować(link w źródle):
"Nie jest rzeczą przypadku, iż to właśnie przede wszystkim w mięśniach przebiegają najważniejsze procesy syntezy białka. Woda jest niezbędnym składnikiem tej syntezy. Wydaje Ci się zapewne, że pijesz bardzo dużo, tymczasem większość z nas jest odwodniona na własne życzenie. Taka sytuacja występuje zawsze wtedy, gdy nie wypijamy dość płynów, ponieważ nie czujemy się spragnieni. Każdy z nas wydala codziennie przynajmniej 400 ml wody oddychając, 400 ml przez skórę i 1000 ml przez nerki. Należy pamiętać, że jest to tylko minimum. Przy aktywnym trybie życia ilość wydalanej wody zwiększa się, tak samo jak w czasie upału. Picie kawy i innych napojów zawierających kofeinę ma efekt moczopędny, a zatem powoduje utratę wody z organizmu. Aby zachować równowagę, trzeba stale uzupełniać poziom wody wydalanej z organizmu. Większość ludzi pije przede wszystkim podczas posiłków, a pomiędzy nimi sięga jedynie po napoje kofeinowe. Zastanów się, czy wypijasz minimum 2-3 litry wody dziennie ? Nawet jeśli tracisz tylko tę ilość wody, która stanowi 1% wagi ciała, tracisz jednocześnie zdolność regulowania temperatury organizmu. Może to poważnie ograniczyć twoją fizyczną aktywność. Jeśli zaś utracisz ilość wody, która stanowi 7% wagi ciała i będziesz ćwiczył w upale, możesz nawet zemdleć. Badania wykazały, iż podczas treningu w czasie upału z pragnienia wypijamy zaledwie połowę płynów niezbędnych do zrekompensowania utraconej wody. Warto jeszcze raz powtórzyć i powtarzać w nieskończoność: pragnienie bardzo słabo odzwierciedla rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu na wodę. Zwykle można je zaspokoić wypijając pół litra płynu. Tymczasem pełne nawodnienie organizmu nie odbywa się tak od razu. Nawet po spożyciu dużej ilości płynów organizm będzie potrzebował kilku godzin, a nawet dni, aby w pełni odbudować swe zasoby. Dokładny czas trwania procesu nawodnienia zależy od stopnia odwodnienia i od tego, które tkanki utraciły najwięcej wody. Tkanki skórna i mięśniowa, które składają się w większej mierze z wody, najdłużej wychodzą ze stanu odwodnienia. Możesz spróbować ustalić swe dzienne zapotrzebowanie na wodę określając, ile jej tracisz w ciągu dnia. Przeciętny człowiek traci ok.1,8 l wody siedząc przy biurku w klimatyzowanym biurze. Jeśli więc wykonujesz Jakieś ćwiczenia w upale, możesz tracić nawet 1l wody na godzinę. Niektórzy sportowcy mogą wypocić nawet 2 l w ciągu godziny. Więc jeśli pracujesz w biurze, a potem przez dwie godziny trenujesz, powinieneś spożywać w granicach 3,8 - 4 l wody dziennie. Jeśli twoja praca wymaga fizycznej aktywności i przebywania przez długie godziny na dworze, w upale, a prócz tego jeszcze przez godzinę trenujesz, wtedy będziesz potrzebował 6 - 7 l wody. Są to przybliżone szacunki dotyczące minimalnego zapotrzebowania organizmu, ale pomogą uzmysłowić Ci, czy właściwie dbasz o równowagę wodną organizmu."
Dostępność wody w naszych sklepach jest bardzo duża, co daje możliwość wyboru, a jaki jest najlepszy? Wody dzielą się na trzy grupy, mineralne, źródlane i stołowe. Aby móc nazwać wodę w któreś z wymienionych słów należy spełnić dane kryteria. Nie będę rzucał nazwami, ale polecam wodę ze zdjęcia ;), najlepsze są wody mineralne. Proponuje spróbować zamienić kolorowe napoje gazowane (zwłaszcza te z ogromnymi ilościami cukru) na wodę, najlepiej niegazowaną. Osobiście nie mogę opanować się jak widzę colę, ale kilka dni picia wody, zmiana samopoczucia i powoli zapominam o tym napoju. Polecam spróbować!

Jeszcze jedno - apel.
Ludzie nie zapominajcie o swoich kwiatach, one też lubią i potrzebują wody. Oczywiście ostrożnie, każda roślinka ma swoje wymagania.













źródła:
http://www.kfd.pl/rola-wody-w-organizmie-89.html
http://www.diety.e-zdrowie.info/wplyw-wody-na-nasze-zdrowie-88.html?sid=8d885b11517b1a73eb1e7d118376824a 

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście że woda siły doda jeśli jest przede wszystkim czysta. Jeśli mamy możliwości to dobrze jest stosować pompy ręczne https://www.dostudni.pl/pompy-reczne,c45.html do pompowania czystej wody z głębszych terenów.

    OdpowiedzUsuń