niedziela, 22 maja 2011

A to SERER!

Naszym bohaterem dzisiaj jest Seler Naciowy. Warzywo to, mające tak dużo minerałów i witamin jest wciąż mało popularne w naszym kraju. Widziałem ludzi jedzących gruszki, widziałem jedzących jabłka, mandarynki, pomidory, ogórki, nawet granaty - a ja się pytam dlaczego nie seler naciowy?
A dlaczego tak? Po pierwsze jest bardzo soczysty, po drugie chrupie!! Ale co najważniejsze jest bogactwem pierwiastków mineralnych. Witaminą C dwukrotnie przewyższa cytrusy! Ponadto zawiera kompleks witamin z grupy B, kwas foliowy i witaminę PP, beta-karoten i witaminę E. Doskonale uzupełnia organizm w cynk, potas wapń oraz fosfor; częściowo w magnez i żelazo. Olejek zawarty w selerze działa uspokajająco, wzmacnia układ odpornościowy i uwaga! Uważany jest za afrodyzjak! "Szklanka soku wypita rano na czczo znakomicie oczyszcza organizm, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze a także chroni organizm i skórę przed wolnymi rodnikami."
"Seler naciowy usuwa kwas moczowy, który w postaci kryształków odkłada się w stawach. Seler wzmaga produkcję żółci, ale jednocześnie zapobiega jej zastojowi w woreczku, co może być przyczyną powstawania kamieni. Ułatwia trawienie i likwiduje nawet zaparcia wynikające ze złych przyzwyczajeń żywieniowych. Dieta bogata w seler zalecana jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Schorzenie to jest zwykle wypadkową nawet kilku przyczyn: złego odżywiania, stresu, zaburzeń w pracy nerek, obciążenia serca oraz całego układu krążenia. Seler odtruwa organizm, pomaga trawić tłuszcze, działa moczopędnie, polepszając pracę nerek i serca.
Seler naciowy jest również wskazany w celu łagodzenia choroby wysokościowej, w leczeniu przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego, raka żołądka. Nasiona selera naciowego są pożyteczne w leczeniu takich problemów płucnych jak astma i zapalenie oskrzeli."
Seler naciowy doskonale smakuje sam, bez dodatków do tego chrupie! Łodygi są soczyste i mają charakterystyczny aromat. Ważny jest wybór świeżej naci, w przeciwnym wypadku tracimy bardzo dużo na jego bogactwie mineralnym. Nie obejdzie się bez dotykania; delikatnie naciskamy łodygi - nie mogą być miękkie. Warto też spojrzeć od góry czy nać wygląda na świeżą lub w miarę świeżą. Idealnie komponuje się z sokiem pomidorowym.
Pisałem już, że jest bardzo soczysty i chrupie? :D













źródła:
http://przepisy.net/seler-naciowy-wlasciwosci-i-zastosowanie/ 
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/a-to-seler_33956.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz