środa, 30 maja 2012

Omega 3 i 6 - co to właściwie jest i po co to komu?!


Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy, które muszą zostać dostarczone bezpośrednio do organizmu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z roli jaką wyżej wymienione odgrywają w ich funkcjonowaniu. "Kwasy tłuszczowe mogą zawierać izomery -CIS oraz TRANS. Z tych pierwszych wytwarzają się prostaglandyny i tromboksany , które odpowiedzialne są za rozkurcz tętnic, obniżenie ciśnienia tętniczego, ograniczanie procesów zapalnych, oraz hamowanie wzrostu guzów." Jak można się domyślić izomery TRANS są niekorzystne - "Powstają pod wpływem temperatury, powietrza i światla." "Znajdują się głównie w pożywieniu zawierającym utwardzone lub częściowo utwardzone tłuszcze. Najbardziej powszechne źródła to margaryny, tłuszcz piekarniczy, frytury, krakersy, ciastka i inne słodkie przekąski. Lista składników powinna zawierać informację czy dany produkt został wykonany przy użyciu utwardzonego tłuszczu. Masło i tłuszcz zwierzęcy może także zawierać tłuszcze-trans z fermentacji bakteryjnej." Tłuszcze TRANS "podnoszą poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi oraz powodują jego utlenianie, tym samym prowadzą do stwardnienia tętnic, równocześnie obniżając poziom dobrego cholesterolu HDL". Z innego źródła: "Na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 80 tysięcy osób naukowcy z Harvard University ustalili, że produkty zawierające utwardzone oleje roślinne dostarczają dziennie 3% kalorii, co zwiększa ryzyko choroby serca o 50%. Dla zobrazowania: 3% dziennego zapotrzebowania kalorycznego oznacza 7 g tłuszczu, czyli mniej więcej ilość, jaką zawiera porcja frytek. Na sercu się nie kończy. Dieta bogata w produkty zawierające utwardzone oleje poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Gdy uczeni z Harvardu ponownie przebadali zgromadzone dane, okazało się, że zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn ryzyko wystąpienia cukrzycy było odpowiednio wyższe. Dodajmy do tego ostatnie doniesienia, z których wynika, że te zabójcze związki powodują zanik mięśni i zwiększają ryzyko choroby nowotworowej. Nic dziwnego, że lekarze na całym świecie zaczynają bić na alarm i zalecają drastyczne ograniczenie spożycia utwardzonych tłuszczów roślinnych. Są one tak niezdrowe, że nie ma właściwie bezpiecznego limitu spożycia."
Przejdźmy do tluszczów potrzebnych naszemu organizmowi  - Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe (WNNKT), które dzielimy na grupy omega 3 i omega 6.
Kwasy z grupy omega 6 - blokują hormony powodujące stany zapalne i zakrzepy krwi. Najpowszechniej występującą formą omega-6 jest kwas linolowy, a znaleźć go można w olejach: kukurydzianym, słonecznikowym i innych tłuszczach roślinnych.
Grupa omega 3 dzieli się na 3 kwasy:
"1. Kwas alfa-linolenowy (LNA) : dostępny w znaczących ilościach w nasionach i olejach z siemienia lnianego, konopi, orzecha włoskiego, soji. Występuje także w zielonych warzywach liściastych i innych pokarmach roślinnych, ale w małych ilościach nie mających większego znaczenia dla zdrowia.
2. Kwas eikozapentaenowy (EPA): obecny głównie w tłustych rybach. Można go również znaleźć w irlandzkim mchu i wakame, ale zbyt wysoki stosunek jodu do ilości EPA sprawia, że te źródła kwasu nie powinny być brane pod uwagę.
3. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) : obecny głównie w tłustych rybach i wodorostach. Niski poziom DHA został zanotowany przy stanach depresji."

"Jedną z zalet LNA jest to, że może on zostać przekształcony w EPA, a ten z kolei zostaje przekształcony w eikozanoidy lub DHA. DHA może także zostać z powrotem przemieniony w EPA na poziomie około 10%.36 Nie ma żadnego dowodu na to, iż weganie muszą stosować suplementy z DHA czy EPA."

"Kwasy z grupy omega 3 wpływają na wiele czynników zdrowotnych. Zmniejszają ryzyko zakrzepów krwi, zwiększają elastyczność tętnic i mogą redukować arytmię serca. Zmniejszają śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, w tym ataku serca i udaru mózgu. Redukują stany zapalne, zatory i poziom złego cholesterolu. Kwas DHA jest jednym z głównych składników masy szarej mózgu, siatkówki oka i błon komórkowych. Odgrywa rolę w rozwoju układu nerwowego zachodzącym podczas życia płodowego i we wczesnym dzieciństwie, a także w jego prawidłowym funkcjonowaniu w wieku późniejszym .Uważa się, że zbyt niski poziom DHA w diecie kobiet może prowadzić do skrócenia trwania ciąży i niskiej masy urodzeniowej noworodków. Rezultaty wielu badań wskazują, że przyjmowanie nawet małych dawek długołańcuchowych kwasów omega-3 ma działanie przeciwmiażdżycowe oraz łagodzi objawy w stanach chorobowych w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, astmy, łuszczycy, atopii i innych schorzeń o podłożu autoagresji. Sugeruje się także, iż kwasy omega-3 hamują ostrość przebiegu procesów zapalnych o etiologii wirusowej i bakteryjnej."

Zalecane spożycie kwasów omega 3 to ok. 3 gramów na dzień. Najlepszym źródłem niemięsnym tych kwasów jest siemię lniane oraz olej z siemienia lnianego. Zawiera niemal idealne stężenie omega 6 do omega 3:
Olej z siemienia 1:4
Olej rzepakowy 2:1
Orzechy włoskie 4:1 - 5:1
Olej z orzecha wł. 5:1
Olej sojowy 7.5:1

Należy zwrócić uwagę na dwie istotne sprawy "WNNKT łatwo ulegają procesom oksydacyjnym, w wyniku których powstają wolne rodniki, uszkadzające błony komórkowe, kwasy nukleinowe. Uszkodzenie tkanek może stanowić podłoże chorób degeneracyjnych, stanów zapalnych, nowotworowych, miażdżycy, starzenia się organizmu. Stwierdzono, że duże spożycie tych kwasów zwiększa zapotrzebowanie na  witaminy antyoksydacyjne: A, C, E, β-karoten, flawonoidy. Chronią one przed szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych. Dlatego oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe należy spożywać w towarzystwie dużej ilości warzyw , owoców, pestek, orzechów lub wspierać się odpowiednimi suplementami, zawierającymi te witaminy. Ze względu na to, że w wysokiej temperaturze WNNKT przechodzą w formy szkodliwe dla zdrowia, smażenie na olejach zawierających je, jest niedozwolone, służą  jedynie do spożywania na zimno.

Przeczytaj o oleju lnianym tutaj.

http://www.menshealth.pl/dieta/Tluszcze-trans-ukryty-zabojca-3658-2.html
http://vegie.pl/topics31/33.htm
http://www.nutropharma.pl/Preparaty/Omega-Provita-Vege/Tluszcze-i-kwasy-omega-3-w-diecie-wegetarianskiej
W. Kolanowski; DŁUGOŁAŃCUCHOWE WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 – ZNACZENIE ZDROWOTNE W OBNIŻANIU RYZYKA CHORÓB CYWILIZACYJNYCH. Bromat. Chem. Toksykol. - XL - s. 229-237 
http://wegetarianie.pl/XForum-viewthread-tid-1412.html
http://wybredni.pl/media/obrazki/omega3small.jpg

5 komentarzy:

  1. Najgorsze jest to, że gigantyczne ilości tłuszczów trans są dodawane do słodyczy dla dzieci. Dzięki temu już kilkulatkowie mają zmiany miażdżycowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację Ula. Problem też tkwi w rodzicach, którzy pozwalają dzieciom na takie odżywianie. Uważają, że nie ma nic złego w spożywaniu "maców", mnóstwa słodyczy i innych syfów. I chociaż dzieciństwo ma swoje prawa, to lepiej zapobiegać niż leczyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. VI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu zbliża się wielkimi krokami. W tym roku jesteśmy partnerem Festiwalu i w związku z tym mamy świetną propozycję, dla blogerów i blogerek, którzy chcieliby otrzymać wyjątkowy pakiet VIP. Aby mieć tę szansę wystarczy do 5 sierpnia na swojej stronie lub blogu w wyjątkowy i kreatywny sposób opisać Festiwal, prezentowane tam produkty bądź też odbywające się wydarzenia. Więcej informacji o zgłoszeniach i zasadach konkursu na profilu OFDS oraz Natoobe na facebooku.
    Serdecznie zapraszamy!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy artykuł, pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję bardzo i zapraszam do lektury kolejnych :-)
    Zdravim!

    OdpowiedzUsuń