sobota, 9 lipca 2011

Rabarbar!

Na początek trochę muzyki:


Rabarbar - warzywo niegdyś rozchwytywane, w teraźniejszości trochę zapomniane. Ciekawe, że większość osób młodych rabarbaru nie kojarzy w ogóle, albo z dodatku do ciast, albo jako składnik kompotów. Przyznam, że moje doświadczenia z tym warzywem było podobne...było. Po rozmowach z kilkoma osobami powyżej 30 roku życia i nasłuchaniu się jaki to rabarbar nie jest orzeźwiający postanowiłem sprawdzić. Muszę przyznać, że byłem bardzo mile zaskoczony. Soczysty, chrupiący i kwaśny. Korzystając z rad posypałem cukrem i w tedy się zaczęło. Dwie łodygi które nabyłem zniknęły, dosłownie, w chwilę. Postanowiłem dowiedzieć się więcej, przede wszystkim dlaczego rabarbar przestał występować w polskich domach.
Pierwszy przeczytany artykuł i już niespodzianka "Naukowcy odkryli, że ten oto twór natury, który kojarzy nam się chyba najbardziej z kompotem ma właściwości przeciwnowotworowe! Ale… tylko pieczony. Wystarczy 20 minut w piecu, by w tej roślince wytworzyły się cenne polifenole, czyli związki walczące z komórkami nowotworowymi." Kolejną miłą niespodzianką jest zawartość minerałów i witamin w rabarbarze. Otóż zgromadził w sobie "całą paletę cennych składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, sód, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminy E i C oraz karoten. Poza tym jest niskokaloryczny - 100 g. to zaledwie 16 kalorii." Warto dodać, że ma właściwości oczyszczające i dezynfekujące przewód pokarmowy.
"Polecany jest w kuracji takich schorzeń, jak: otyłość, brak łaknienia, żółtaczka, problemy z ruchem perystaltycznym jelit."
Dlaczego zniknął? Ze względu na ilości kwasu szczawianowego, który zawiera. Rabarbaru nie należy spożywać w nadmiernych ilościach a także łączyć z innymi warzywami zawierającymi podobne ilości kwasu szczawianowego (szpinak, szczaw). "Kwas ten usuwa z organizmu wapń i tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia." Kto powinien unikać wyżej wymienionego? "Nie należy podawać warzywa małym dzieciom, (...) może niekorzystnie wpływać na zęby oraz nerki. Osoby cierpiące na schorzenia związane z nerkami również powinny unikać rabarbaru"
Niemniej jednak nienadużywany może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, jest chrupiący i bardzo orzeźwiający w postaci surowej.
A na deser przepis na kompot z jednej ze stron:
"
Obieramy wierzchnią skórkę z trzech łodyg rabarbaru, następnie kroimy na małe kawałki (po 3 cm), wrzucamy do litra wody (z trzema łyżkami cukru). Do smaku można dodać przyprawy: cynamon lub goździk. Po ostudzeniu otrzymujemy pyszny, orzeźwiający kompot!"
Proponuję dodać sok z pomarańczy i laskę wanilii.


źródła:
http://urodaizdrowie.pl/jakie-zalety-ma-rabarbar
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rabarbar_ogrodowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz